Zaznacz stronę

Szczęście i radość z życia, to stan wewnętrzny, odczuwany wewnętrzną nas. O naszym poziomie radości decydujemy my sami poprzez konkretne podejście do życia. Im nasza energia jest większa, tym odczuwamy większe zadowolenie i radość z życia. Poprzez to co mamy w swoim wnętrzu budujemy nasze spojrzenie na rzeczywistość, tworząc ją według wartości jakie mamy w sobie. To nasze działania , czyny , nastawienie kształtuje nasza rzeczywistość w jakiej żyjemy. To od nas zależy czy zaspakajamy swoje potrzeby emocjonalne, swoje pragnienia, czy spełniamy swoje marzenia. Tak samo to jak się traktujemy w ostateczności jest naszą własną decyzją i wyborem. O poziomie naszej energii decyduje sposób w jaki kierunkujemy naszą uwagę,  czy koncentrujemy się na zewnątrz, szukając aprobaty podziwy, akceptacji, uznania innych. Czy też kierunkujemy uwagę do naszego wnętrza i słuchamy się siebie oraz działamy w swojej prawdzie poprzez jedność czucia, myśli i działania. Im więcej naszej uwagi czyli energii poświęcamy sztucznym substytutom szczęścia tym większa, w nas pustka i uzależnienie od sytuacji zewnętrznych. Przez co stajemy się zewnątrz sterowni i jesteśmy kierowani lękami , przed utratą rzeczy, które tak naprawdę są po za nami i nie są zależne od nas. Oddajemy wtedy swoją moc na zewnątrz nas.

Natomiast im więcej uwagi kierujemy do swojego wnętrza, tym mniej jesteśmy zależni od innych, przez co poziom naszej energii wzrasta i jednoczymy się z naszą prawdziwą jaźnią. Wtedy szczęście ma inny rodzaj, jest odczuwane wewnętrznie, jest pełne, jest całkowite i zawsze jest , bo jest w nas.

Nawyk kierunkowania swojej uwagi i intencja z jaką coś robimy, czyli czy za naszymi decyzjami, wyborami, czynami kryje się lęk , czy też wiara, pewność decyduje o tym w jakiej energii jesteśmy. Przykładowo jeśli robisz coś aby nie stracić czyjejś aprobaty, akceptacji, uwagi a wewnątrz czujesz, że chcesz postąpić inaczej. I pomimo tego to robisz, to postępujesz w niezgodzie ze sobą i już tracisz swoją energię na rzecz rzeczy sztucznych i fałszywych. Natomiast jeśli robisz coś zgodnie ze swoimi wnętrzem, nie gubiąc siebie to twoja energia rośnie. Rośnie zawsze jak jesteś szczery i prawdziwy, jak jesteś autentyczny. I tą różnice ludzie czują w Tobie, możesz stracić przez to wiele znajomości, jednak te które pozostaną wiesz przynajmniej, że są szczere i prawdziwe. A parę takich znajomości, jest dużo lepsze niż sto opartych na fałsie.

Wymienię kilka zasad postępowania , które pomogły mi i które widzę, że pomagają innym :

1. Nie pozwól, aby Twoim życiem rządziła zazdrość.

Zazdrość,  to bardzo silna forma nienawiści, która potrafi zrujnować człowiekowi życie.  Nie bądź zazdrosny o to, co mają inni, bądź wdzięczny za to, co ty masz. Zazdrość tak naprawdę bierze się z kierunkowania swojej uwagi na to co mają inni , jednocześnie nie spoglądając na swoje potrzeby i pragnienia. Czyli tak naprawdę z braku słuchania siebie i robienia tego co kochamy. Zazdrościmy innym po prostu, tego co sami byśmy chcieli zrobić jednak brakuje nam do tego odwagi. Dlatego zazdrość jednocześnie, gdy się do niej przyznamy przed sobą, staje się dla nas wskazówką co mamy robić aby czuć się dobrze. Jest dla nas rozwiązaniem o ile uświadomimy sobie nią. Tak naprawdę jest sygnałem, że trzeba zwrócić uwagę do swojego wnętrza i zacząć słuchać się siebie realizować swoje pomysły. Ludzie szczęśliwi cieszą się szczęściem innych i zawsze błogosławią to czego pragną.

2. Nie żyj z poczuciem żalu.

Pamiętaj, że przeszłości nie zmienisz. Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu i wszystko jest potrzebnym etapem w życiu. Nawet złe wydarzenia potrafią człowieka czegoś nauczyć. Rozpamiętywanie i myślenie o rzeczach, których nie zrobiliśmy, również niczego nie zmieni. To jest po prostu bezsensu , bo nie da się cofnąć przeszłości. Rozpamiętywanie przeszłości i żal do siebie ciągły o coś to tak naprawdę program umysłu, aby karać się i wzbudzać poczucie winy w sobie. Czyli schemat cierpienia i odrzucania siebie. Do tego czym jest żal ? Żal wynika z niespełnionych oczekiwań kogoś wobec nas, albo też nie spełnienia własnych oczekiwań. A czym są oczekiwania jak nie próbą kontrolowania zachowania innych i wywierania na nich konkretnego rezultatu  ? To tak naprawdę brak zgody na to, jaki ktoś jest i chęć ustawienia go pod siebie, czyli czysty egoizm i brak szanowania drugiego człowieka. Trzeba zrozumieć, że inni ludzie nie będą spełniać naszych widzi mi się i nie będą tacy jak my chcemy, oni po prostu będą sobą i każdy brak akceptacji innych takimi jacy są naprawdę będzie wywoływał złość albo żal wobec nich. Tak samo z nami, gdy nie będziemy spełniać swoich wyobrażeń o nas samych, swojej iluzji doskonałości, to może być złość na siebie lub żal wobec siebie. Dlatego lepiej akceptować  i obserwować to jak jest wyrażając na to zgodę, wtedy energia sama dąży do równowagi w nas.

3. Przestań narzekać.

Nie odnajduj pocieszenia w narzekaniu. Nie użalaj się nad swoim losem, nie rob z siebie ofiary losu, tylko przyjmij odpowiedzialność i konsekwencje za to co się dzieje oraz zrób z tym coś. Narzekanie jest łatwiejsze bo pozwala zrzucić odpowiedzialność na warunki zewnętrzne zamiast zaglądnąć do swojego wnętrza i znaleźć w nim rozwiązania. Narzekanie to tak naprawdę unikanie działania i brak chęci aby zrobić cos z zaistniałą sytuacja.  Ciągłe rozpamiętywanie tego, co niefortunne, trzyma cię w więzach przeszłości i blokuje twoją przyszłość. Na początku nie jest łatwo całkowicie przestać narzekać , jednak z czasem im bardziej się pilnujemy tym więcej przestajemy narzekać. Jednym z głównych programów mentalnych, które zabierają nam energię jest właśnie narzekanie, obok tworzenia wyłącznie czarnych scenariuszy i zrzucania odpowiedzialności na innych.

4. Nie bądź niewolnikiem dóbr materialnych.

Oczywiście pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze. Dobrze mieć dobry samochód i duży dom, ale są wartości o wiele cenniejsze, takie jak zdrowie czy miłość . Trzeba znaleźć równowagę i harmonie, aby nie zatracać się dla pieniędzy. Po za tym jeśli będziesz robić to co kochasz i będziesz szczęśliwy wewnętrznie obfitość finansowa sama się pojawi. Wszechświat zawsze wspiera osoby, które cieszą się życiem.

5. Pozbądź się nadmiaru rzeczy.

Nie trzymaj się tego, czego nie potrzebujesz. Miej zawsze miejsce na nowe i nie przyzwyczajaj się do rzeczy, które masz bo życie to jedna wielka zmiana.  Pozbądź się wszystkiego, co przestało być ważne i potrzebne. Czysta i uporządkowana przestrzeń wokół ciebie sprawi, że twój umysł będzie spokojny, czysty i bardziej otwarty.

6. Nie wierz w coś, dlatego, że kazano ci w to wierzyć.

Nie podążaj ślepo za tłumem. Nie słuchaj opinii innych. Miej własne zdanie, myśli, przekonania. Staraj się co jakiś czas podważać wszystko w co wierzysz i bądź otwarty na nowe perspektywy, punkty widzenia. Nie trzymaj się jak osioł swoich racji, a tym bardziej nie walcz za nie . Bądź elastyczny i kreatywny w myśleniu, rozważa różne możliwości i dopuszczaj do siebie nowe informacje, szanse i rozwiązania.

7.  Szanuj wszechświat, naturę, jednak nie polegaj wyłącznie na nich.

Weź życie w swoje ręce. Mogą być twoim drogowskazem, ale to od ciebie zależy, jaką drogą pójdziesz. Nie licz  na cud z nieba i że ktoś Cię uratuje, zacznij działać tak jak chcesz z tym co masz w danej chwili.

8. Staraj się nie działać impulsywnie, kompulsywnie.

Emocje powstają poprzez ocenę teraźniejszości przez pryzmat przeszłości, a więc są zniekształceniem rzeczywistości, a co za tym idzie są nieprawdą. Są dobrymi wskazówkami gdzie mamy blokady wewnątrz siebie i co trzeba poddać pod uzdrowienie, jednak pod wpływem silnych emocji nasz umysł zaburza obraz rzeczywistości. Emocje , a uczucia  pochodzące z przestrzeni serca to dwie różne rzeczy.

 9. Nie bój się śmierci.

Lęk przed śmiercią powstrzymuje cię przed życiem. Żyj każdym dniem. Przeżyj go najlepiej, jak potrafisz.

10.  Rób rzeczy dla siebie, nie szukaj uznania w innych.

Rób swoje dla wewnętrznej radości z tego co robisz, a nie by zadowolić innych. Jeśli będziesz robić pod kogoś aby szukać uznania, zaczniesz być zewnątrz sterowny przez oczekiwania innych i przez lęk że utracisz podziw czy aprobatę innych osób.  Rób rzeczy aby czuć zadowolenie i wdzięczność z tego co robisz, a nie po to by zyskać uwagę innych. To naprawdę cie wyzwoli i poczujesz swoją wewnętrzną moc.

11. Doprowadź do harmonii czucia, myślenia i działania.

Doprowadzając do jedności w sobie zniknie konflikt wewnętrzny. Jeśli będziesz robić , myśleć i czuć to samo to staniesz się prawdziwy i naturalny. Złapiesz kontakt ze swoim wnętrzem, ze swoją duszą.

12. Słuchaj się siebie, swoich potrzeb , pragnień, złap kontakt ze swoim ciałem, spełniaj swoje marzenia.

Nawiązując kontakt ze swoimi potrzebami emocjonalnymi, pragnieniami , zamienisz energię którą wcześniej poświęcałeś na lęk w ekscytacje, energie którą poświęcałeś na tęsknotę w podniecenie i motywacje do działania oraz ciekawość świata i doświadczania go. Połączenie swojej uwagi z ciałem doprowadza do tego, że jesteś obecny w tu i teraz i Twoja uważność wzrasta, stajesz się bardziej świadomy otaczającego Cię świata.

13. Nie bierz wszystkiego do siebie, miej dystans do siebie i do tego co mówią inni.

Nic co robią inni, nie dzieje się z Twojego powodu. To co inni mówią bądź robią, jest projekcją ich własnej rzeczywistości, ich własnego snu. Jeśli będziesz odporny na opinie i działania innych, nie staniesz się ofiarą niepotrzebnego cierpienia.  Postępują tak, a nie inaczej, z uwagi na siebie. Wszyscy ludzie żyją w swoim własnym śnie, w swoim własnym umyśle, w świecie zupełnie różnym od naszego. Każdy ocenia przez swoje przekonania i poprzez swoje doświadczenia. Czasem ludzie po prostu wyrzucają swoje rany emocjonalne na innych, bo sami sobie ze sobą nie radzą. Jeśli nie miałeś zamiaru czyli intencji kogoś zranić, to ataki innych osób na Twoja osobę są po prostu ich projekcją siebie na Tobie. Co nie znaczy że masz wypierać wszystko co inni mówią do Ciebie, bo są też osoby które chcą dla Ciebie dobrze i powiedzą Ci prawdę , której Ty możesz nie zauważyć albo którą możesz wypierać. Dlatego właśnie trzeba być uczciwym i szczerym wobec siebie, aby nie popaść w pychę i dumę.

14. Nie zakładaj od razu wszystkiego z góry. 

Znajdź odwagę, by zadawać pytania i wyrazić to czego naprawdę pragniesz. Porozumiewaj się z innymi tak jasno, jak tylko potrafisz, aby uniknąć nieporozumień, smutku i rozczarowań.
Zakładanie czegoś z góry, prowadzi do wielu kłótni, trudności i mnóstwa nieporozumień z ludźmi, których podobno kochamy. W każdej relacji możemy zrobić założenie, że inni wiedzą co myślimy i że nie musimy mówić, czego chcemy. Zrobią to, czego chcemy, ponieważ tak dobrze nas znają. Jeśli nie zrobią tego, czego chcemy, co założyliśmy, że powinni byli zrobić, czujemy się dotknięci i myślimy –“jak mogłeś to zrobić?
Powtórzmy – zakładamy, że druga osoba wie, czego chcemy. Powstaje z tego cały dramat, ponieważ zrobiwszy jedno założenie, mnożymy na jego podstawie kolejne. Powstają oczekiwania, wymagania i pretensję.
Wydaje nam się, że inni myślą tak, jak my myślimy, czują to, co my czujemy, osądzają tak, jak my osądzamy i krzywdzą w sposób, w jaki my krzywdzimy. To największe założenie, jakie robią ludzie. To właśnie z jego powodu boimy się być sobą wśród innych. Ponieważ myślimy, że każdy nas osądzi, ukaże, skrzywdzi i obwini tak, jak my robimy to względem siebie. Zatem, jeszcze zanim inni mają okazję by nas odrzucić, my już odrzucamy siebie.

15. Rób coś na tyle, na ile potrafisz to zrobić.

Nie chodzi o to aby być perfekcyjnym, tylko aby zrobić coś na tyle na ile potrafimy na tą chwile. Aby się zaangażować w to i zrobić na tyle ile umiemy. Nie od razu wszystko będziemy umieli robić bardzo dobrze, ważne aby się nie poddawać i próbować kolejny raz. Z czasem dana rzecz będzie nam wychodzić coraz lepiej. Tak samo nie zakładaj z góry, że czegoś nie potrafisz zrobić o czym od dawna myślisz aby zrobić, zrób to na tyle na ile umiesz a wprawa i dalsze rozwiązania przyjdą z czasem.

16. Pozwalaj sobie popełniać bledy i nie karaj się za nie.

Każdy popełnia błędy, nie ma ludzi idealnych. Pozwalaj sobie popełniać bledy i wyciągaj wnioski z nich.  Nie popełnia bledów, tylko ten co nic nie robi.

17. Bądź dla siebie łagodny i wyrozumiały.

Podchodź do siebie z łagodnością i współczuciem. Mów do siebie ciepłe słowa, dawaj sobie wsparcie i troskę. Dbaj o swoje ciało, o to jak żyjesz.

18. Ćwicz swoją kreatywność.

Zamiast spędzać czas na portalach społecznościowych , zrób coś co wzbudzi w tobie energie kreatywności. Ćwicz swój umysł w robieniu nowych rzeczy. Wychodź ze swojej strefy komfortu i rób nowe rzeczy, które będą wymagać od Ciebie zdobywania nowej wiedzy i nowych umiejętności.

19. Bądź szczery i uczciwy wobec siebie i innych.

Chcąc dokonać zmian w swoim życiu, niezbędna jest umiejętność przyznawania się do popełnianych błędów. Na drodze do doskonałości nie zawsze postępujemy tak, jakbyśmy sami sobie tego życzyli. Niekiedy popełniamy błędy nieumyślnie. Pozwólmy sobie nie być idealnymi, dążyć do ideału bez samokrytyki. Jeżeli sytuacja tego wymaga, miejmy odwagę do tego, by przyznać się do błędu, jeśli trzeba przeprosić i zadośćuczynić szkodę. Zadbaj o to, by twoje działania były spójne z celami. Obecna praca ci nie odpowiada? Chcesz iść do innej? Co do tej pory zrobiłeś, by dokonać zmiany? Przeglądasz regularnie ogłoszenia? Uczestniczysz w darmowych kursach doszkalających ze swojej branży ? Czy starannie przygotowałeś swoje CV? Jeżeli narzekasz na obecną pracę, nie robiąc nic w kierunku zmiany, domyślasz się jakie jest prawdopodobieństwo tego, że nowa praca spadnie Ci z nieba. 

20. Ćwicz uważność, obserwacje siebie.

Bądź obecny w tym co robisz zarówno swoim ciałem jak i umysłem. Koncentruj swoje myśli na teraźniejszości i na danej chwili. Kierunkuj swoją uwagę na tu i teraz i zanurz się całym sobą w tym czego doświadczasz teraz. Poddaj się temu co przychodzi i nie walcz z tym, nie siłuj się, nie uciekaj, przyjmij to , a to wtedy minie . Dostrzegaj otaczającą Cię rzeczywistość i szczegóły w niej, im większa Twoja uważność i umiejętność obserwacji , tym większa świadomość rzeczywistości.

21. Akceptacja

Samoakceptacja jest zgodą na to, by dostrzec wszystko to, co jest. Zobaczyć swoje zachowania, myśli, emocje, uznać ich obecność i nie oceniać. Zaakceptować aktualny stan, a następnie rozważyć w jaki sposób można go zmienić. Doskonale obrazuje to modlitwa anonimowych alkoholików, którzy proszą Siłę Wyższą, o to by godzili się na to, czego nie mogą zmienić, o to by mieli odwagę do zmiany, tego na co mają wpływ, oraz o mądrość, by odróżnić te dwie sytuacje.

22. Odpowiedzialność

Uzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Skończ z reaktywnością. Czym jest reaktywność? Ludzie reaktywni widzą przyczyny wszystkiego, co czyni ich życie niekomfortowym, poza swoją osobą. Oni nigdy nie są za nic odpowiedzialni. Nie przyznają się do swoich błędów. Odpowiedzialność zawsze leży po “drugiej stronie”. Gdyby tylko mama, szef, mój mąż nie był taki… na pewno moje życie by wyglądało inaczej. Postępując w sposób reaktywny oddają swoją moc, stają się jak listek na wietrze. Zależni od zaistniałych okoliczności, czekają na zmianę, która nastąpi na zewnątrz. Nie biorą życia we własne ręce, nie działają i nie tworzą świadomie swojej rzeczywistości. Co zrobić, by dokonać zmiany? Jak odzyskać swoją wewnętrzną moc? W każdej trudnej sytuacji zastanów się nad tym: Co ja sam mogę zrobić, by w pracy, w domu, w związku, było lepiej? Nad czym mogę popracować? Jakie swoje zachowania mogę zmienić? Na jaki kurs mogę się wybrać? Jaka książka pozwoliłaby mi być bardziej efektywnym w obszarze życia, który na obecną chwilę nie jest według mnie na zadowalającym poziomie? Weź życie w swoje ręce 😀

22. Doceniaj siebie i to co masz , skupiaj się na tym co masz.

Koncentrując się na tym czego nie masz, powodujesz że Twoje pragnienia rosną i przejmują nad Tobą kontrole. Koncertując się na braku zaczynasz go odczuwać. Uczucie wdzięczności pojawi się, gdy skupisz się na tym co jest w Twoim życiu, wtedy też pojawi się motywacja i energia do działania.  Pamiętaj , że uczucie braku sami sobie wywołujemy, poprzez koncentrowanie umysłu wyłącznie na tym czego nie mamy.

23. Mów o swoich uczuciach i emocjach.

Nie duś w sobie tego co w Tobie siedzi. Uwalniaj to na zewnątrz , mów o tym. Zamykanie się w swojej własnej głowie jest najgorszą rzeczą jaką można zrobić. Mówienie o swoim stanie wewnętrznym raz, że pozwala się zdystansować do niego, a dwa daje niesamowitą ulgę. Powoduje że przestajesz się tak na tym skupiać i uświadamiasz sobie co tak naprawdę czujesz.

24. Znajdź równowagę między działaniem a odpoczynkiem.

Jednym z błędów jest albo całkowita apatia, albo zajeżdżanie się w działaniu.  W konsekwencji i jedno i drugie prowadzi do całkowitego rozładowania poziomu energii organizmu. Co innego jest umiejętne zarządzanie swoją energia i regulowanie swojego czasu zarówno na odpoczynek, relaks jak i na działanie.

25. Miej dystans do siebie i do otaczającego Cię świata.

Rozluźnij się bądź spontaniczny , nic nie jest takie poważne na jakie się wydaje, że jest. Miej poczucie humoru do siebie. Nadmierna powaga bierze się z braku elastyczności i trzymaniu się uparcie jednych rzeczy.

26. Zaakceptuj fakt że życie to jedna wielka zmiana.

Życie to jedna wielka zmiana, energia życia zawsze płynie i zmienia się. Coś się pojawia i znika, tak samo działa natura. Lek przed niepewnością i szukanie złudnego poczucia bezpieczeństwa to główne powodu siedzenia w swojej własnej strefie komfortu i nie robienia nowych rzeczy. Wystawiaj się na dyskomfort, który czuje się , gdy robi się nowe rzeczy.

Pokaże jakie jest różnica między koncentracją uwagi na zewnątrz , a jaka do wewnątrz. To nasze nawyki koncentrowania uwagi , powodują czy czuje się radość z życia. Każdy nawyk można zawsze zmienić. 

Koncentracja na zewnątrz

Kwestia koncentracji uwagi na zewnątrz powoduje, że podchodzimy do życia z poziomu braku i skupiamy się na jeszcze większym braku, przez co jesteśmy nie zadowoleni z tego co mamy. Prezentujemy tak naprawdę postawę niewdzięczności za to co jest, czując wieczny niedosyt, uczucie pustki wewnętrznej, wiecznie niezadowolenie. Dlaczego ludzie koncentrują się na zewnątrz zamiast do swojego wnętrza ? Dlaczego interesują się innymi zamiast sobą ? Bo boją zobaczyć co jest w nich samych i poczuć to co mają w sobie. Łatwiej jest koncentrować uwagę na zewnątrz i uciekać od konfliktu wewnętrznego, który jest w nich.

Co powoduje koncentracja uwagi na zewnątrz ?

Poczucie braku, pustki, zagubienia, brak dojrzałości emocjonalnej:

– ciągłe myślenie za innych, myślenie o tym co inni mają w głowie na nasz temat, przejmowanie się opinią innych na swój temat, lęk przed opinią , zewnątrz sterowność, spełnianie oczekiwań innych zamiast swoich potrzeb , aby zyskać aprobatę, uwagę , podziw, akceptacje,

-uzależnienie się od motywacji zewnętrznej, od aprobaty, podziwu i uwagi innych, od stresu, działanie dla kogoś,

– tworzenie oczekiwań wobec siebie i wobec innych , presja i ciśnienie, wymagania sprostania czemuś na zewnątrz, działanie bo muszę, czysta adrenalina,

-brak dystansu do rzeczywistości, brak dystansu do siebie, branie wszystkiego osobiście do siebie, często reagowanie przesadnie na słowa innych względem nas, nad interpretowanie słów i zachowań innych, nadwrażliwość, uczucie jak by wszyscy nas obserwowali, ciągłe kontrolowanie umysłem zachowań innych,

– uczucie gorszości od innych, zazdrość i porównywanie się z innymi,

– brak zadowolenia z siebie i swojego życia, brak radości z tego co jest, zamiast tego skupianie się ciągle na tym czego się nie ma i tworzenie nadmiernego potencjału swoich pragnień,

– branie odpowiedzialności za innych na siebie, za emocje i uczucia innych, , myślenie że wszystkie reakcje innych są spowodowane naszymi zachowaniami, to reakcja dziecka które obwinia siebie i krytykuje siebie  za emocje i stany swojej matki( później przeradza się w egocentryzm)

-walka ze sobą , z własnym umysłem, wypieranie części osobowości poprzez zamkniecie się na czucie wstydu, dyskomfortu, złości, smutku , żalu. Tworzenie konfliktu wewnętrznego z samym sobą i zamykanie się w swojej własnej głowie, wyparcie swojej wrażliwej części, brak współczucia dla siebie i dla innych, zachowania narcystyczne,

– egoizm i egocentryzm, zachowania narcystyczne, chęć dominacji i kontroli innych, tylko ja mam racje nikt inny nie ma, może iść też w drugą skrajność,  że zamykamy się całkowicie na mówienie swojego zdania i dusimy wszystko w sobie,

-liczy się tylko przetrwanie i zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, życie tylko aby tylko zaspakajać podstawowe instynkty,

– czucie oddzielenia od całości, brak zaufania i poczucia bezpieczeństwa, czucie wiecznego zagrożenia i gotowość jak by coś się miało zaraz wydarzyć, 

-podejście mi się wszystko należy za darmo , roszczeniowe myślenie, magiczne myślenie, czekanie na cud bez jakiegokolwiek działania,

-będę miał wszystko bez działania, myślenie że fantazje się spełnią tylko poprzez wizualizacje, brak dania czego kol wiek od siebie na zewnątrz, niechęć do wysiłku i zaangażowania, leniwość w myśleniu,

– nie mam tego co chce, jaki ja biedny jestem, skupianie się wyłącznie na tym czego się nie ma, na braku,  patrzenie ciągle przez pryzmat krzywdy i ofiary,

-chodzenie na skróty, brak cierpliwości i wytrwałości, brak dyscypliny i regularności,

– przebywanie myślami , gdzie indziej niż jesteśmy ciałem, lęk przed tym co jest w ciele,

– obrażanie się na rzeczywistość, że czegoś się nie ma jak małe dziecko, poczucie krzywdy, poczucie niesprawiedliwości, pretensje do życia i do świata zamiast wzięcie odpowiedzialności za swoje życie,

– obwinianie innych za swoją sytuacje i zrzucanie odpowiedzialności na wszystkich w koło rodziców , system , świat , ekonomie, rząd, oddawanie swojej mocy otoczeniu,

– bunt przeciwko rzeczywistości i całkowity brak zgody na nią, napędzanie swojego cierpienia rzez brak akceptacji tego jak jest,

– oczekiwanie na cud z nieba , oczekiwanie że ktoś zrobi coś za nas( wyręczanie przez rodzica w dzieciństwie) , brak samodzielności, brak decyzyjności, brak konsekwencji,

– tworzenie więzi opartej na emocjonalnym uzależnieniu,

– przerzucanie, projektowanie swoich konfliktów wewnętrznych i złości na otoczenie poprzez brak zrozumienia siebie,

– brak więzi z rzeczywistością i lęk przed nią , ucieczka przed teraźniejszością i przed emocjami w niej, 

– uczucie braku czegoś nie określonego, głębokie uczucie pustki, brak zaspokojenia tej pustki,

– manipulowanie innymi aby zaspokoili nasze potrzeby, wyręczanie się innymi, gierki emocjonalne,

-myślenie że inni mają coś czego ja nie mam , brak akceptacji swojej inności,

– brak koncentracji swojej uwagi na teraźniejszości, w ogóle brak umiejętności koncentracji swojej uwagi na czym kol wiek , wieczne rozchwianie emocjonalne, wieczna nuda, wieczne poszukiwanie czegoś na zewnątrz,

– wykorzystywanie buntu wobec sytemu do usprawiedliwiania swojej nienawiści, oddawanie swojej energii wahadłom energetycznym, walka z wiatrakami, czyli ze swoimi wyobrażeniami,

– zamknięcie się na czucie wdzięczności za to co mamy w swoimi życiu a myślenie o tym czego nam brak, siedzenie uwagą w czymś czego nie mamy,

– karmienie swoją uwagą emocji z przeszłości i podsycanie nienawiści wobec przeszłych sytuacji, czucie niesprawiedliwości wobec życia i życie chęcią zemsty, życie zawiścią,

– udawanie że wszystko jest okej, nie dopuszczanie do siebie innych racji, brak umiejętności proszenia o pomoc i spojrzenia na daną sytuacje z innej strony, lęk przed utratą swojego autorytetu,

Koncentracja do swojego wnętrza

Poziom obfitości, dojrzałości, odpowiedzialności, wdzięczności za to co jest, szczęścia wewnętrznego, odnalezienia siebie.

Koncentracja uwagi do wewnątrz nas powoduję że dostrzegamy wszystko co się w nas dzieje, dostrzegamy skąd jest konflikt w nas i zagubienie, które pcha nas na zewnątrz. Stawiamy czoła naszym emocją i odczucia wewnętrznym . Odnajdujemy prawdziwych siebie i otwieramy się na czucie swojego ciała oraz wchodzimy w przestrzeń serca.

Co daje koncentracja do swojego wnętrza ? :

– wzrost poczucia wartości, akceptacje siebie takim jakim się jest,

– zrozumienie siebie, otwarcie przestrzeni serca dla siebie,

– naturalna motywacja wewnętrzna, działanie oparte na spokoju, na wewnętrznej mocy,

– działanie bo chce , a nie muszę, działanie dla siebie,

– zrozumienie że szczęście jest w nas, że szukanie na zewnątrz  pozostawia pustkę,

– koncentrację  na tym co się ma,wdzięczność za to , docenienie tego, cieszenie się tym co jest,

– szukanie rozwiązań w sobie gdy pojawia się złość, konflikt w nas,

– wzięcie odpowiedzialność za swoje życie i za to co w nim jest, kierunkowanie uwagi na swoje życie, kreowanie swojego życia tak jak się chce,

– poprzez wdzięczność za to co jest czucie radości z życia i i wykorzystanie otrzymanej energii  do spełniania swoich marzeń i pragnień,

– wiedza że to Ja zarządzam swoimi emocjami dlatego poznaje  siebie i swoje reakcje, przez co można wprowadzić zmiany w swoich działaniach , w swoim odbiorze rzeczywistości, w swoim wnętrzu,

– połączenie się ze  swoim ciałem, przez co łapie się kontakt z świadomością swojego serca, co prowadzi do poznania swoich potrzeb i pragnień,

-zaufanie wobec siebie, spokój wewnętrzny , cierpliwość , wytrwałość w działaniu,

– wiedzę,  że wszystko zależy od naszego podejścia, 

– słuchanie się najpierw swojego głosu wewnętrznego, nie robienie czegoś pod innych kosztem siebie,

–  poznanie swoich wad i słabości, co daje  pokorę i wiedzą , że nie ma ludzi idealnych, nie ma ludzi perfekcyjnych, dlatego zaprzestaje się oceniania innych , tylko się ich rozumie,

– akceptację swoich ciężkich momentów , brak walki z nimi,  większa łagodność i delikatność dla siebie, pozwolenie sobie na posiadanie słabości,

–  naturalność, prawdziwość i spontaniczność,

– kontakt z własnym ciałem pozwala lepiej sobie radzić  z emocjami, z lękiem , z stresem,

– naturalność w relacjach z innymi,  rozluźnienie , spinają znika lęk przed pokazaniem prawdziwych siebie,

– skupianie się na tym co mamy i wykorzystanie tego do działania,

– uczucie  połączenia z wszechświatem , poprzez swoje serce i wnętrze łączy się z naturą,

 https://prekognicja.pl/kategoria-produktu/rozwoj-osobisty/?ap_id=feniks